Wydział Architektury i Sztuk Pięknych

hauz-logo.jpg

09 -11 października 2019 Wyjazd studialny do Belgii

21.10.2019

W dniach 9-10-11 października 2019 r. w ramach działań Koła Naukowego HAUZ07. Współorganizatorem wyjazdu, obok opiekuna Koła HAUZ 07 oraz Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej  była Pani Kinga Storożuk z firmy modulyss. Modulyss - to producent wysokiej jakości płytek dywanowych o nowoczesnym designie i przyjaznym dla środowiska podejściu do produkcji i późniejszej eksploatacji.

Podczas podróży studenci odwiedzili miasto Tielt z jedną z największych fabryk tkanin w Europie, w której odbywają się kluczowe etapy produkcji płytek dywanowych firmy modulys. Pan Wojciech Drzazga - specjalista ds. produkcji i przedstawiciele firmy zapoznali studentów z całym procesem produkcji od fazy projektowania do końcowego odcinka, tj. pakowania i wysyłki. Studenci nauczyli się rozpoznawać rodzaje wykładzin podłogowych, zobaczyli proces produkcji, w tym drukowanie i tufting. Wizyta w Tielt była dzięki temu niezwykle inspirująca i pouczająca.
Z kolei w Gandawie grupa odwiedziła najnowszy salon firmy modulyss, w którym prezentowane są przykłady najciekawszych wzorów z przykładami najciekawszych projektów i opcji wyposażenia wnętrz.
Naukowy  wyjazd poznawczy w kolejnym etapie podróży podporządkowany był badaniu historycznej i współczesnej architektury Gandawy i Brugii, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnych relacji człowiek-miasto.
Podczas rundy rowerowej wokół Gandawy studenci oglądali między innymi nowoczesną dzielnicę mieszkaniową New  Zebry z odrestaurowaną XX wieczną zabudową, bibliotekę Der Krook autorstwa architektów z pracowni Coussee & Goris oraz RCR Arquiteces   która została uznana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych współczesnych bibliotek oraz  kontrowersyjną  Stadshal, - zadaszoną salę  koncertową Robbrechta i Daema i Marie-José Van Hee położoną na środku historycznego placu Gandawy.
Młodzi architekci odwiedzili także miejsca historyczne charakterystyczne dla kultury i architektury flamandzkiej, w tym Beginaż Matki Bożej z Ter Hoyen w Lange Violettenstraat z 1235 roku z ciekawym układem urbanistycznym, Zamek Gravensteen i tak zwane domy cechowe wzdłuż Kanału Graslei.
W Brugii uczniowie spędzili więcej czasu na badaniu architektury historycznej pod opieką przewodnika. Studenci Pogłębili swoją wiedzę o początkach i budowie miasta, zobaczyli m.in. średniowieczny rynek z imponującym ratuszem,  oraz zapoznali się z zmianami  urbanistycznymi zachodzącymi w  tej części miasta. Spacer wzdłuż kanałów prowadził do kościoła Matki Bożej - Onze-Lieve-Vrouwekerk z uroczym zakątkiem Hof Arents. Na placu Burg w centrum odwiedzili bazylikę Heilig Bloed Church o ciekawej stratygrafii  z XII wieku, która jest miejscem przechowywania relikwii krwi Crystusa.
Dziękujemy modulyss za zaangażowanie i pomoc w organizacji podróży  studialnej!

Kontakt

Wydział Architektury i Sztuk Pięknych

Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat: budynek D, pokój 222